Pompa ciepła to coraz częściej wybierana metoda ogrzewania budynków w Polsce. Zainwestowanie w pompę ciepła jest bowiem korzystne z wielu powodów. Przeczytaj poniższy artykuł, aby poznać najważniejsze zalety jej użytkowania.
Energooszczędność i efektywność
Pompa ciepła jest jednym z najbardziej energooszczędnych systemów grzewczych dostępnych na rynku. Wykorzystuje ona energię z otoczenia, taką jak energia powietrza, wody czy gleby, do produkcji ciepła, co pozwala na oszczędność energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami opartymi na spalaniu paliw kopalnych, w tym gazu czy oleju opałowego. Pompa ciepła może dostarczać więcej energii cieplnej, niż zostaje zużyte do jej pracy, co oznacza, że jest bardzo efektywna. Współczynnik efektywności (COP) wynosi od 3 do 5, co oznacza, że za każdy 1 kWh energii elektrycznej zużytej do napędu pompy ciepła, można uzyskać 3-5 kWh energii cieplnej. Urządzenie to jest również przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emituje bezpośrednio dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji do atmosfery.
Inwestycja na lata
Pompa ciepła może pełnić rolę nie tylko systemu grzewczego, ale także chłodzącego oraz dostarczającego ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu jest rozwiązaniem wielofunkcyjnym, wygodnym i oszczędnym w użyciu. Oferując pompy ciepła w woj. podkarpackim, zdajemy sobie sprawę, że inwestycja ta może być początkowo kosztowna. Długoterminowo przynosi jednak znaczne oszczędności. Ze względu na niższe koszty eksploatacji i mniejsze zużycie energii, właściciele pomp cieplnych mogą z czasem odzyskać swoje inwestycje w postaci niższych rachunków za energię. W Polsce inwestycja w pompę ciepła jest dodatkowo wspierana przez rządowe dotacje, ulgi podatkowe i programy finansowe, co znacznie obniża koszty zakupu i montażu urządzenia.